Obec Račice
ObecRačiceokr. Rakovník

Historie

Ves Račice je připomínána poprvé roku 1556, kdy ji založili čtyři hrnčíři. Tito byli vázáni povinností dodávat hradu Křivoklátu každý týden hrnčířské zboží, a to 12 hrnců a 12 kahanů. Surovinu na polévání svých hrnců (tzv. klejt) dobývali v těžebních jamách u nedolekých Častonic. Následné dějiny a vývoj obce až do novodobé historie byly úzce spjaty s historií křivoklátského panství. Katastrální území Račic tvoří přibližně 12 000 hektarů převážně lesní půdy.

Do dnešních dnů se obec rozrostla do 85 domů. Co se vybavení týče, důležitou úlohu zde hraje obecní Restaurace Na Palouku s 60 místy u stolu a sálem pro 80 hostů, v letním období určitě návštěvníci ocení také venkovní posezení na zahrádce u restaurace. Nejen základní potraviny ale také jiné  spotřební zboží lze obstarat v obecní prodejně potravin "Račická smíšenka",  kterou v současné době provozuje Obec Račice.

Račické okolí je vzhledem ke svým přírodním půvabům umocněným protékající Berounkou hojně vyhledávaným místem k rekteaci a odpočinku. Jejich okolí je vhodné pro turistiku, houbaření nebo rybolov. Kromě majitelů 280 chat sem dojíždějí návštěvníci - cílem některých z nich se může stát tábořiště s občerstvením a místem pro stany a karavany. Tábořiště má  vybudované sociální zařízení s teplou vodou.  Díky železniční zastávce na trati Rakovník - Beroun je obec ideálním výchozím stanovištěm pro blízké i vzdálenější výlety s řadou kulturních i přírodních památek Křivoklátska.

28.října 1945 byla obec Račice první elekktrifikovanou obcí v nové republice, viz zápis obecní kroniky.

Výňatek z obecní kroniky - 1945

Turistické zajímavosti:

veřejné tábořiště na břehu Berounky - Boží muka a zvonička na návsi - zbytky středověkého sídliště v lokalitě Stříbrné údolí - bývalá knížecí hájovna Kolouch

Přírodní zajímavosti:

lesy v okolí potoka Žloukava, kde se vyskytují vzácné lesní orchideje - v korytě jednoho z přítoků Žloukavy vznikají díky chemickému složení vody vápenaté usazeniny zvané pěnovce.

Labutě

dnes, neděle 28. 4. 2024
polojasno 21 °C 6 °C
pondělí 29. 4. jasno 23/8 °C
úterý 30. 4. skoro jasno 23/10 °C
středa 1. 5. oblačno 21/11 °C

Exporty do RSS

Račice, náves

Svátek má Vlastislav

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Hřmění mezi Markem a Vitalem značí úrodný rok.